X
تبلیغات
رایتل

وبلاگ ترک خود ارضایی

مشاوره ترک خودارضایی ، تجربیات ترک خودارضایی ، عوارض خودارضایی ْ بهترین روش های ترک خودارضایی

ترک خودارضایی

درباره من

آنجا که دری نیست، خدا دری می گشاید... سلام دوستان، سعی کردم تجربیات ترک خودارضایی و پورنوگرافی را ارائه دهم تا کمکی باشد برای افرادی که خواهان رهایی و تعادل هستند.

لطفا در این نظرسنجی شرکت کنید

ترک خودارضایی

@caption

آمار

  • بازدیدکنندگان: 153464

پورنوگرافی ماده مخدر جدید(بخش سوم)

فصل دو: تشخیص دشمن

چگونه به اینجا رسیدیم

یک بخش اساسی از آموزش برای هر جنگی شناخت دشمن- درونی و بیرونی- است. یک دلیل بزرگ آنکه پورنوگرافی بر ما تسلط می یابد آن است که ما درباره آنچه که در واقع هست، دچار سردرگمی می شویم. وقت آن است که پوشش آن را کنار بزنیم.

در این فصل، آنچه را که علیه ما است به چندین روش تقسیم می کنیم- از بررسی این نکته شروع می کنیم که ما چگونه به عنوان یک جامعه در وهله اول به این نقطه رسیدیم.

در مقایسه با زمانی که والدین شما رشد می کردند، امروزه امور بسیار متفاوتند. پس چرا امور تغییر کرده اند؟ چگونه پـورن در فرهنگ ما چنین عادی و مقبول شد؟ دلایل متعددی وجود دارد اما برای حال بیائید بر چهار مورد از کمک کنندگان اصلی که به عادی شدن پـورن در فرهنگ ما در چندین دهه گذشته کمک کردند، متمرکز شویم.


جهل عامل رشد پورنوگرافی

کمک کننده # 1: ما هیچ چیز بهتری نمی شناختیم

کمک کننده اول موردی است که ما در حال حاضر در موردش به حد کافی صحبت کرده ایم: فقدان دانش. وقتی که به تاریخچه جهان خود باز می گردیم و حتی به تاریخچه شخصی خود رجوع می کنیم، در می یابیم اغلب اوقاتی که ما کاری را انجام داده ایم که برایمان مضر است، بدان دلیل است که هیچ چیز بهتری را نمی شناختیم. دانش اغلب چیزی است که به تدریج و به مرور زمان حاصل می شود. همانطور که قبلا بحث کردیم، تنها در مواقع اخیر بوده است که ما شروع به کشف این مطلب کردیم که پورنوگرافی کاری است که می تواند اعتیاد آور بوده و اثرات مضر داشته باشد.

پورنوگرافی چیزی نبوده است که ما شواهدی علمی از آن در سی سال گذشته داشته باشیم. در واقع، در حوالی آن سالها یک فرد برجسته خلاف این مطلب را استدلال می کرد و ادعا می کرد که پورنوگرافی امری طبیعی و حتی سالم بوده است. در سال 1948، دکتر آلفرد کینزی استدلال کرد که تمام اشکال رفتار جنسی باید عادی شده و مردم باید تمایلات جنسی خود را دنبال کنند فرقی نمی کند که فرد پیر یا جوان باشد.

در حدود همان زمان، یک فرد بازرگان از این فقدان دانش بهره برداری کرد و مجله ای به نام پلی بوی شروع به عرضه در دکه های روزنامه فروشی کرد. پلی بوی سعی می کرد تا پورنوگرافی را با عرضه خود در قالب مجله سبک زندگی بشر با روزنامه نگاران مشهوری که مقالاتی د ر طیف های مختلف از سیاست گرفته تا ورزش و مد می نوشتند و همراه با تصاویر پورنوگرافی ظاهر می شد، به عنوان امری قابل احترام جلوه دهد.

بدلیل این تاکتیک بازاریابی، مقبولیت مجله رشد کرد و راه را برای سایر انتشارات برای دنبال کردن این روش هموار کرد. از آن موقع، هزاران مجله، تولید کنندگان فیلم، و بازاریابان به هم ملحق شده اند تا صنعتی را تشکیل دهند که امروزه چهار برابر بیشتر از مجموع NBA، NFL، NHL و MLB پول در می آورد. اگر مردم از اثرات واقعی پورنوگرافی بر افراد و روابط آگاه بودند، آیا تمام این اتفاقات روی میداد؟ به هیچ وجه!

به علت فقدان کلی تحصیلات و آگاهی از اثرات واقعی پورنوگرافی، ما به جامعه خود اجازه داده ایم تا در فرهنگ به سرقت رفته از نظر جنسی فرو رود.


در دسترس بودن پورنوگرافی

کمک کننده # 2: فن آوری دیوانه کننده- بیم آور

پورنوگرافی مدت مدیدی است که وجود دارد. پورنوگرافی بر روی دیوارهای غارها، سفالکاری های یونان باستان، و نقاشی های قرون وسطی نشان داده شده است. با اینحال، در اغلب تاریخچه بشری تا زمان نسل والدین ما، پورنوگرافی چیزی بود که باید برای یافتن آن کاری می کردید. شما حتی باید بخاطر آن جایی می رفتید یا چیزی می خریدید. قطعا پورنوگرافی در صورت هر کسی هویدا نبود.

هم چیز در حدود چهل سال پیش با ایجاد نوارهای ویدئویی وی اچ اس در سال 1971 شروع به تغییر کرد. آیا نوارهای ویدئویی را به خاطر می آورید؟ آنها همان نوارهای کاست سیاه بزرگی بودند که فیلم پخش می کردند. اختراع نوارهای ویدیوئی برای اولین بار مردم را قادر ساخت تا فیلم ها را به درون خانه هایشان بیاورند. در نتیجه فروشگاه های اجاره ویدئو در هر جایی افتتاح شد- بسیاری از این فروشگاه ها “اتاق پشتی” برای اجاره فیلم های پورنوگرافی داشتند.

و درست مانند همین مورد، فیلم های پورنوگرافی در منازل ظاهر شد. به زودی دی وی دی جایگزین نوارهای وی اچ اس شد و مقبولیت مردم از پورنوگرافی یه گشترش ادامه یافت. سپس در سال 1993 اینترنت ظاهر شد. اختراعی که بازی را برای همیشه تغییر داد. امروزه اینترنت تقریبا تمام جوانب زندگی ما را تحت تاثیر قرار داده است- با مزایایی که بدیهی هستند. متاسفانه این اختراع، رواج ظورنوگرافی را در جامعه ما بطور نمائی چند برابر کرده است.

تقریبا پورنوگرافی شبانه برای هر کسی با اتصال به اینترنت در دسترس است. پورنوگرافی می توانست حتی بدون نیاز به ترک منزل قابل دسترسی باشد. افراد حتی دیگر نباید چیزی هم اجاره می کردند. امروزه، بسیاری از شما با دستگاه  همراهی مجهز به اینترنت همچون لپتاپ، گوشی های هوشمند یا تبلت در این حوالی قدم می زنید. آیا والدین شما در هنگام رشد چنین امکاناتی را داشتند؟ حتی چیزی نزدیک  به آن هم نداشتند.

در آن زمان، اگر کسی می خواست به اسباب پورنوگرافی دسترسی داشته باشد، باید بیرون رفته و آن را پیدا می کرد و در اغلب موارد ترس از دستگیر شدن برای آنها جهت دوری جستن از اعتیاد کافی بود. برای شما، تمامی امور خوب و بد در فاصله چند قدمی تا کلیک شما است. آیا فناوری عالی نبوده است؟


درآمد هنگفت پورنوگرافی

کمک کننده # 3: دلار مقتدر

البته تکنولوژی به تنهایی مسئول فرهنگ متمایل به پـورن ما نیست. در پایه ای ترین سطح آن، رسانه تنها یک پیام رسان است- که به خودی خود نه مثبت و نه منفی است. همانطور که می دانید تکنولوژی می تواند به روش ها و دلایل بسیاری بکار گرفته شود.

و یکی از این دلایل چنین است: کسب درآمد. زمانی که کسب درآمد، هدف والای رسانه های تولیدی گردد، حدس بزنید چه اتفاقی می افتد؟ هر آنچه که باعث درآمد بیشتر شود، بازی جوانمردانه است حتی اگر به افراد آسیب رساند. و مطمئنا، برای کسی که استفاده از رابطه جنسی  را برای کسب درآمد بیشتر انتخاب کرد، دستیابی به این هدف چندان زیاد طول نکشید.

استفاده شناخته شده اولیه از پورنوگرافی در تبلیغات توسط نام تجاری دخانیات مروارید در سال 1871 بود زمانی که شرکت عکس برهنه یک زن را روی جعبه سیگار استفاده کرد.  مثال دیگر صابون صورت وودبری[1] بود که بصورت قالب برای زیبایی زنان بود. این صابون تقریبا در سال 1910 از رده خارج شد زیرا هیچ کس آن را خریداری نمی کرد. این شرکت در تلاش آخر خود برای افزایش فروش، تبلیغاتی را برای محصول منتشر کرد که شامل تصاویری از زوج های رمانتیک و ابراز عشق و علاقه آنها برای کسانی بود که از این نام تجاری استفاده می کردند (سیولکا[2]، 1997). حدس بزنید پس از انجام این کار چه رخ داد؟ بله، فروش آنها بطور قابل توجهی افزایش یافت و آنها تصمیم گرفتند تا این کالا را همچنان عرضه کنند. در طول سال ها، شرکت های تبلیغاتی همچنان دریافته اند که جنسیت روش موثری برای افزایش درآمد یک شرکت است. چرا فکر می کنید چنین است؟

برای پاسخ به این سوال، بیائید به علوم مغز در مورد اعتیاد باز گردیم. همانند مواد مخدر و یا الکل، به یاد داشته باشید که هنگامی که فردی از پورنوگرافی استفاده می کند، سطوح بالایی از مواد شیمایی به مسیر پاداش آزاد می گردند. این سیل مواد شیمیایی از تزریق یا استنشاق چیزی شروع نمی شود بلکه در عوض از تصور این تصاویر در پس چشمان آغاز می گردد. بدون دانستن این امر، رسانه ها همانند توزیع کننده این مواد عمل می کنند.  و تمام آنچه تبلیغ کنندگان و یا تولید کنندگان تلویزیونی باید انجام دهند تا آن مواد شیمیایی را به مغز شما سرازیر کنند، نشان دادن کمی از پوست بدن است.

به محض آنکه تولید کنندگان رسانه ها و دفاتر تبلیغاتی قدرت “فروش  رابطه جنسی” را درک کردند، این موضوع همه چیز را تغییر داد. امروزه آنها همچنان به اشاعه کامل پورنوگرافی ادامه می دهند زیرا می دانند که این امر به معنای پول بیشتری است که به جیب آنها می رود. آیا کس دیگری از این موضوع خشمگین می شود؟

کمک کننده # 4: امور زمان می برند

با این همه تحقیقا جدید، پس چه چیزی آنقدر زمان می برد تا امور تغییر کنند؟ به عنوان عامل نهایی در جایی که ما امروزه هستیم، لازم است در مورد یک الگوی دیگر نیز صحبت کنیم: تغییر فرهنگی به شدت کند روی میدهد. اول آنکه علم باید مطابق با حقیقت باشد، سپس رفتارهای جوامع باید مطابق با علم باشد. نکته آخر آنکه امور به شرعت تغییر نمی کنند.

بار دیگر، تنباکو مثال مفیدی ارائه می دهد. افراد هزاران سال است که سیگار می کشند. و برای تقریبا این مدت طولانی، اکثر افراد قانع شده بودند که تنباکو بی ضرر است و یا حتی برایشان خوب است. تا اینکه در سال 1937 دکتر ریموند پرل کشف کرد که استعمال تنباکو می تواند باعث سرطان ریه شود. و شما فکر می کنید پس از آن چه اتفاقی افتاد؟ آیا جامعه به سرعت تنباکو را رد کرد و تندیس دکتر پرل را برای تقدیر از کشف او که می تواند جان میلیون ها نفر را نجات دهد، ساخت؟ نخیر.

در واقع، افراد بسیار کمی حتی نام او را شنیده بودند زیرا صنعت انبوه دخانیات، تحقیقات او را خاموش کرد و از عمومی شدن آن جلوگیری کرد. تا نزدیک به 15 سال اخیر، پس از درگذشت دکتر پرل، تحقیقات او آشکار شد زمانی که مجله ریدرز دایجست مقاله ای را با عنوان “سرطان توسط کارتون” منتشر کرد. این مقاله باعث مذاکره عمومی شد که در نهایت تبدیل به دادخواهی شد و به دادگاه عالی راه یافت که در آن صنعت تنباکو و دخانیات قسم یاد کرد که محصولات آنها به هیچ وجه اعتیاد آور نیست.

صدها میلیون دلار از جانب هر دو طرف این مبارزه خرج شد که چهل سال به طول انجامید. امروزه هیچکسی نیست که استدلال کند استعمال دخانیات برای شما خوب است. البته سیگار کشیدن هنوز وجود دارد اما کسانی که حتی سیگار می کشند بخوبی می دانند که سیگار کشیدن به چه نتیجه ای منجر می شود.

ما تلاش می کنیم تا همین اتفاق در مورد پورنوگرافی نیز بیافتد. در طول چند دهه گذشته، شواهد سختی آشکار شده اند که پورنوگرافی در واقع می تواند باعث آسیب به مغز و روابط ما گردد. با این حال، این بدان معنا نیست که فرهنگ ما بلافاصله نگرش خود و برداشت خود را از این موضوع تغییر خواهد داد. سال ها طول می کشد – شاید دهه ها- تا تغییر کامل فرهنگی ایجاد شود.

همچنان که به گذشته باز می گردیم و به اینکه زمانی فکر می کردیم سیگار کشیدن برای سلامت خوب است می خندیم، یک روز فرزندان ما به این زمان باز می گردند و خواهند گفت: “به یاد دارید که زمانی فکر می کردیم پورنرگرافی بی ضرر است؟ بله، این فکر احمقانه بود.” حداقل شما در مرتبه بالاتری هستید.

خوب، شما این موارد را دارید: نادانی، تکنولوژی، پول و زمان. حال که این چهار کمک کننده را بررسی کردیم، بیائید کمی در مورد خود پورنوگرافی صحبت کنیم.


تمایل جنسی ترکیبی: پـورن واقعا چیست

وقتی افراد دریابند که شما واقعا سعی می کنید تا پورنوگرافی را به جهت بهبودی ترک کنید، احتمالا چیزی شبیه به این را خواهید شنید: “تماشای پـورن فقط ابراز یک تحریک طبیعی است!” یا “فرونشاندن این تمایلات جنسی ناسالم است!” آیا جملاتی مانند این را قبلا شنیده اید؟

این کار ایده جدیدی نیست. نزدیک به صدها سال پیش، فروید نیز همین سخنان را می گفت. پنجاه سال بعد، کینزی که به او اشاره کردیم، این ایده را مطرح کرد که تمایلات جنسی باید دنبال شوند. برای اینکه بدن یک تمایل ذاتی به  رابطه جنسی دارد، این مذاکره ادامه دارد که استفاده از پورنوگرافی طبیعی و عادی است. آیا این درست است؟

اگر به شما گفته می شد که خوردن کیک توینکیز تنها نشان دهنده تمایل طبیعی است که نباید مقاومت گردد زیرا بدن تمایل ذاتی به غذا دارد، شما چه فکری می کردید؟

در این مورد چه فکری می کنید؟ صنعت غذایی دریافته است که با ترکیب مواد اولیه خاص (بویژه شکر، روغن و نمک)، آنها می توانند هجوم عظیمی از مواد شیمیایی را در بدن شما آغاز کرده و دسته دوپامین را به کرانیوم تبدیل کنند- کافی است تا احساس کنیم بدن ما به این مواد نیاز دارد و آن را می خواهد. در واقع، یک محقق، یک سال تمام را صرف پیگیری تمام مواد اولیه ای- همه سی و نه مورد- کرد که در کیک توینکی استفاده می شد. این مواد شامل اسید اسکوربیک نگهدارنده (مشتق شده از گاز طبیعی)، رنگ های مصنوعی و طعم دهنده های تشکیل شده از نفت خام هستند. چسب سلولز، پلی سوربات 60 و سولفات کلسیم نیز از مواد اولیه می باشند- این مواد همچنین در دیوار کاذب، شامپو و سوخت راکت استفاده می شوند. و سنگ آهک است که توینکیز را سبک وزن می سازد. بله درست است، اسکلت میکروارگانیسم های دریایی و مرجان در هر گاز از این کیک وجود دارد.

در نهایت، در حالی که توینکی یک محصول خوب ساخته شده است که گروهی از طعم ها را در خود جمع می کند، اما به ندرت میتوان گفت که آن یک غذاست- با تقریبا هیچ ارزش غذایی از هیچ نوعی.

آیا مقایسه پورنوگرافی را در اینجا می بینید؟ با ما همراه باشید: آیا تا بحال تعجب کرده اید که چرا برخی اوقات بعد از خوردن تنقلات احساس ناراحتی می کنید؟ اگرچه بدن ممکن است برخی حجم اولیه را از این غذاها دریافت کند اما این محصول بطور قابل توجهی از شکل طبیعی خود تغییر یافته است بطوری که بدن شما به زحمت می تواند آن را به عنوان غذا تشخیص دهد. وقتی مواد به این اندازه غیر طبیعی هستند، بدن شما در واقع می تواند به حالت حمله تغییر یابد جایی که گلبول های سفید خون با “غذایی” که شما می خورید به عنوان یک دشمن مهاجم مبارزه می کند.

چگونه این اقدام به پورنوگرافی اعمال می شود؟ همانند میل به غذا، البته احساسات جنسی نیز بخشی عادی از فیزیولوژی هستند. وقتی دو نفر در یک رابطه واقعی جنسی قرار می گیرند، به یکدیگر لذت کامل را می بخشند که قدرتمند است. این امر طبیعی و عادی است.

آنچه که عادی نیست، سیستم پیچیده ای است که صنایع مختلف برای مال اندوزی از میل جنسی ما توسعه داده اند. به همان روشی که افراد سیگاری به سیگار وابسته می شوند، زمانی که ما نیز طعم پورنوگرافی را تجربه کردیم،بدن ما از این محصول خوب ساخته شده – که برای به حداکثر رساندن هجوم لذت طراحی شده- سهمی دریافت می کند. و آیا تا بحال شگفت زده شده اید که چرا یک دوز از پورنوگرافی گاهی اوقات به شما حس پوچی و بیماری می بخشد؟

در پورنوگرافی، میل جنسی سالم از شکل اصلی خود جدا شده و با هدف ایجاد بزرگترین حمله شیمیایی ممکن در سیستم شما، غرق شده، پالایش یافته، به جوش آمده ترکیب شده و در کل بطور کامل اغراق می شود. به این دلیل است که ما درباره پـورن به عنوان یک ماده مخدر صحبت می کنیم. می توانید درک کنید که چگونه چیزی نابود کننده ممکن است در واقع چیزی مانند یک تجربه مثبت را به فرد بدهد؟

حال، وقتی که در این بحث واژه “پورنوگرافی” را استفاده می کنیم، تشخیص دهید که اشکال بسیاری از میل جنسی ترکیبی وجود دارد. پورنوگرافی می تواند بصری (تصاویر یا ویدئو)، یا نوشتاری (وبلاگ، کتاب یا مقاله) باشد یا حتی به شکل موسیقی ظاهر شود. پورنوگرافی همچنین می تواند تعاملی باشد مانند چت آنلاین و یا صحبت از طریق تلفن. آنچه که تمام این گونه ها را متحد می سازد این واقعیت است که همه این گونه ها شکلی از انگیختگی جنسی توسعه یافته بطور مصنوعی است. درست همانطور که توینکی یک محصول توسعه یافته و اصلاح شده مصنوعی است که در واقع برای شما خوب نیست، پورنوگرافی نیز شکل توسعه یافته و اصلاح شده تجربه جنسی است که برای شما خوب نیست و بدن و ذهن شما هر دو این نکته را می دانند.

این نکته باید مفید باشد اگر شما شروع به تعجب در این مورد کرده اید که “تفاوت بین تجربه یک رابطه سالم جنسی با یک شریک جنسی و تجربه جنسی پورنوگرافی چیست؟ هر دو آنها جنسی هستند. پس در واقع آنها دو نوع مختلف از یک حقیقت واحد می باشند. درست است؟”

آیا اینطور است؟


پورنوگرافی و خوردن آب شور

به هیچ وجه. سوال خیلی خوبی است. همانند توینکی و نان گندم، در حالی که در ظاهر ممکن است مشابه به نظر برسند، اما به تجربیات مختلفی منتج می شوند. برای یک لحظه تصور کنید که در یک صحرای سوزان گم شده اید. بعد از دو روز سرگردانی بدون آب و غذا، به یک دهکده متروکه در نزدیکی ساحل آنچه که به نظر می رسد اقیانوس باشد، می رسید. توجه شما فورا به حجم انبوهی از آب شور که فقط به فاصله چند صد متری شما به ساحل برخورد می کند، معطوف می شود. از گوشه چشمتان نیز متوجه پمپ آب تازه ای می شوید که نزدیک به نزدیکترین ساختمان دهکده متروکه وجود دارد، اما تمام چیزی که شما به آن فکر می کنید نوشیدن آب سرد اقیانوس است. شما با خود فکر می کنید که “آب همان آب است. اینطور نیست؟ خواه آن را از اقیانوس بیابم یا از دهکده، چندان فرقی نمی کند. درست است؟”

در واقع همینطور است. آنچه که شما ممکن است ندانید این است که نوشیدن آب شور شما را سریعتر از آنکه اگر هیچ آبی نمی نوشیدید، به کام مرگ می کشاند. اگرچه آب تازه و آب شور تقریبا یکسان به نظر می رسند، اثرات آنها متضاد یکدیگر است. یکی بدن شما را تقویت کرده و جان می بخشد و دیگری به بدن شما آسیب می رساند. به روش مشابه، میل جنسی نیز در اشکال مختلفی بیان شده است- اشکالی که می تواند در ظاهر مشابه به نظر برسد. با این حال، بسته به جزئیات، آنها می توانند اثرات کاملا متفاوتی داشته باشند.

پس این جزئیات که چنین تفاوتی ایجاد می کنند، چه هستند؟ بیائید با بزرگترین آنها شروع کنیم: حضور فرد واقعی دیگر.  در یک تجربه جنسی پورنوگرافی، به جای تعامل با فرد دیگر، سیستم فیزیولوژیکی شما دستکاری می شود تا به یک تصویر واکنش نشان دهد و بدن با کسی برانگیخته شده است که واقعا آنجا نیست. همانطور که این اتفاق روی می دهد، مغز شما اکسی توسین آزاد می کند که به عنوان “ماده شیمیایی پیوند دهنده” اشاره می شود. این ماده شیمیایی برای آن است که احساس ارتباط یا پیوند را بین فرد عاشق ایجاد کند. با این حال در تجربه پورنوگرافی، این ماده شیمیایی در رابطه با یک تصویر پوچ پشت صفحه کامپیوتر یا یک صفحه مجله آزاد می شود. این امر برای مغز کاملا گیج کننده است  به مرور زمان توانایی شما برای پیوند با یک فرد واقعی دیگر تضعیف می شود.

اساسا، پورنوگرافی یک چیز ساختگی است- یک دروغ است. آنچه پورنوگرافی درباره رابطه جنسی و افرادی که بدانها جذب می شوید به شما می آموزد نه تنها اشتباه، بلکه در اغلب موارد نابود کننده است.پورنوگرافی برای شما احساس ارتباط، پذیرش و یا عشق را حاصل نمی آورد و یک رابطه را تقویت نمی کند. پورنوگرافی به تدریج برداشت شما را از زنان و مردان تغییر داده و ایده های شما را از اینکه یک رابطه جنسی سالم چگونه باید به نظر برسد، نابود می کند.


به هر ترتیب، اثرات پورنوگرافی چه هستند؟

ما تا کنون مطالب زیادی در مورد تحقیقاتی که اثرات واقعی پورنوگرافی را نشان می دهند، گفته ایم. با این وجود، مردم هنوز گاهی به این ایده که پورنوگرافی می تواند تبدیل به یک اعتیاد مضر شود، می خندند و آن را مسخره می کنند. آنها ممکن است بگویند: “آه ول کنید، من تا بحال ندیدم که دندان کسی بخاطر اعتیاد به پورنوگرافی بیفتد. پس مشکل این کار در کجاست؟”

پس بیائید کمی بطور خاص در این مورد صحبت کنیم. بعد از صدها مطالعه، روشن است که پورنوگرافی برخی اثرات جدی بر مغز و روابط ما دارد.

کنگره ایلات متحده از دکتر جیل مانینگ، تراپیستی که با صدها معتاد به پورنوگرافی کار کرده است، خواست تا تحقیقات مربوط به اثارت پورنوگرافی را مرور کرده و یافته هایش را به اشتراک گذارد. در یک جلسه ویژه کنگره در نوامبر 2005، دکتر مانینگ گزارش مفصلی از چندین حوزه ضرر را به اشتراک گذاشت:

اول از همه، شواهد روشنی وجود دارد که استفاده طولانی مدت از پورنوگرافی افراد را دچار افسردگی و پوچی بیشتری نسبت به افرادی می گرداند که از پورنوگرافی استفاده نمی کنند. یک دلیل بزرگ برای این مسئله آن است که مرکز لذت در مغز با تحریک مصنوعی مداوم که به سادگی توانایی واکنش به انواع طبیعی تر لذت را متوقف می کند، از بین می رود.

احساس پوچی

به مرور زمان، کاربران به تدریج شروع به کرختی و بی حسی نسبت به فعالیت های روزانه می کنند. بطور واضح و ساده ای، زندگی می تواند شروعی به احساس پوچی باشد وقتی ما خود را تمام وقت در معرض سطوح غیر طبیعی تحریک مصنوعی قرار می دهیم. هر چیز دیگری می تواند در نهایت به اندازه یک فیلم تبلیغاتی در مورد جوراب ساقدارکسل کننده و بی مزه باشد.

یکی از نادرترین اثرات استفاده طولانی مدت از پورنوگرافی آن است که چگونه پورنوگرافی شروع به تغییر تجربیات ما با افراد دیگر می کند. در سطح گسترده تر، استفاده از پورنوگرافی می تواند باعث شود تا افراد علاقه کمتری به توجه و مراقبت از افراد پیرامون خود احساس کنند.


اثر پورنوگرافی در زندگی جنسی

در مورد شرکای عاطفی چطور؟ یکی از مواردی که افراد اکثرا در زندگی به دنبال آن هستند، رابطه است یعنی یک  رابطه هیجان انگیز عاشقانه با ارضای نیازهای جنسی. برخی افراد معتقدند که پورنوگرافی به بهبود میل جنسی ما کمک کرده و حتی رابطه عاشقانه را هیجان انگیزتر می کند.

مطالعات در واقع نشان می دهند که عکس این مطلب درست است: پورنوگرافی نزدیکی کمتری بین شرکای جنسی، هیجان عاشقانه کمتری و ارضای کمتری در تجربه جنسی واقعی ایجاد می کند (زیلمن[3] و بریانت[4]، 1988). نه فقط این بلکه پورنوگرافی، تمایل کاربران را به پورنوگرافی  بیشتر افزایش می دهد. مانند این است که ما زمانی که اینگونه تمایل را افزایش دادیم، نمی توانیم ارضا شویم- ما همیشه به دنبال لذت بیشتر هستیم. محققان در آزمایشگاه روانشناسی بهداشت اجتماعی دارتموث کشف کردند که “صحنه های جلف و زننده” در فیلم ها و نمایش های تلویزیونی نیز منجر به رابطه جنسی در سنین پایین تر با شرکای موقت و  رابطه جنسی نا امن بیشتر شده است (پنگ[5]، 2012). اگر صحنه های زننده در تلویزیون به طور منفی بر ما اثر می گذارند، فقط اثراتی را که پورنوگرافی شدید دارد، تصور کنید.

متاسفانه، مشکلات جدی نیز وجود دارند که از اعتیاد به پورنوگرافی به بار می آیند از جمله داشتن انتظارات کاملا غیر واقعی از شریک جنسی. محققان دریافته اند که پس از قرار گرفتن در معرض پورنوگرافی، افراد کمتر از عواطف، ظاهر فیزیکی، کنجکاوی جنسی و عملکرد جنسی شرکای جنسی خود راضی بودند (زیلمن و بریانت، 1988).

یکی از دوستان ما به نام ماریا به ما گفت که او تازه ازدواج کرده بود و او و همسرش با یکدیگر به تماشای پورنوگرافی پرداختند تا زندگی عاشقانه خود را مهیج تر سازند. پس از مدتی، آنها شروع به تماشای پورنوگرافی در خود کردند و به مرور زمان با ترجیح صحنه های کامپیوتری به رابطه واقعی، رابطه شان را خاتمه دادند. در نهایت ازدواج او بهم خورد. او قادر به بهبود بود اما همسر سابق وی هرگز نتوانست بهبود یابد.


پورنوگرافی و طلاق

متاسفانه، ماریا تنها نیست. این یک اپیدمی است که در کشورهای توسعه یافته گسترده شده است و بطور مضری خانواده ها و روابط را تحت تاثیر قرار می دهد. تحقیق نشان می دهد که 56 درصد تمام طلاق ها در ایلات متحده شامل حداقل “علاقه مفرط یک طرف به وبسایت های پورنوگرافی” بوده است (فگان[6]، 2009).

تاثیر مضر دیگر پورنوگرافی آن است که باعث شده است بسیار ی از افراد از اندام های واقعی نارحت شده و فکر کنند که تصاویر فتوشاپ شده و ویدئوهای غیر واقعی که آنها در معرضشان قرار می گیرند، همان چیزی است که آنها باید انتظار داشته باشند.

یک مشاور این مشکل را اختلال کمبود توجه جنسی (SADD) نامید و گفت: “درست همانطور که افرادی با اختلال کمبود توجه به آسانی منحرف می شوند، افرادی با SADD، به سطوح بالایی از تازگی و تحریک تصویری عادت می کنند… بطوری که نمی توانند بر یک زن واقعی تمرکز کنند” (کرنر[7]، 2011). و حدس بزنید که چه می شود: همین اتفاق برای زنان نیز می افتد. آنها شروع به مقایسه رابطه جنسی زندگی خود با آنچه که در صفحه کامپیوتر بسیار باشکوه تر و تحریک کننده تر است، می کنند.

سوزان اورباچ، تراپیست، در مورد “تحسین بسیار فرد از شکل انسانی تغییر نیافته” مطلبی می نویسد. محقق دیگری یافته های او را از صدها مصاحبه با گفتن اینکه افراد “یک حس تحریف شده از آنچه بدن یک زن نرمال است” توسعه می دهند، خلاصه می کند و می افزاید که “به ناگاه بدن نرمال زن، غیر عادی به نظر می رسد” (همیلتون، 2009).


پورنوگرافی برای متلاشی کردن خانواده

علاوه بر برداشت تحریف شده، انتظارات از میل جنسی، رابطه و ظاهر شریک جنسی، آمار اف بی آی نشان می دهد که پورنوگرافی در 80% از صحنه های جرم رابطه جنسی  شدید یا منزل مباشران در جرم یافت می شود (اندرسون، 1992).

اما بیائید به نقطه شروع برای همه ما باز گردیم: روابط ما. و نه همه روابط بلکه روابطی که ما بیشتر بدانها توجه داریم.

تحقیقات نشان میدهد که پورنوگرافی افراد را به توجه کمتر به تعهد نسبت به فردی در طولانی مدت و بویژه در ازدواج هدایت می کند. آمار نشان می دهد که اگر این افراد ازدواج کنند، افرادی با مشکلات پورنوگرافی بیشتر احتمال دارد با شریک خود تنش داشته باشند، علاقه کمتری به داشتن فرزند داشته باشند و توجه کمتری به کودکان متولد شده داشته باشند؛ آنها همچنین احتمال بیشتری برای خیانت، جدایی و طلاق دارند (زیلمن و بریانت، 1984 و 1988؛ دینیز[8] و شاموی[9]، 2011). آه پورنوگرافی خوب است و از ارزش های خانواده حمایت می کند…  هرگز.

با این وجود ناامید نشوید. الگوی عکس نیز درست است. افرادی که پورنوگرافی را پشت سر می گذارند و برداشت سالمی از آنچه که بدن باید به نظر برسد، پرورش می دهند بیشتر احتمال دارد در یک رابطه متعهدانه و سالم درگیر شوند. همانطور که در شروع گفتیم، امروز می تواند برای هر یک از ما روز جدیدی باشد.

سوال سریع:

اثرات پورنوگرافی که شما در زندگی خود مشاهده کرده اید، کدامند؟


راز کوچک صنعت آلوده

قبل از تعمق در بررسی موقعیت خود شما، باید در مورد مطلبی به طور جدی صحبت کنیم- یک حقیقت دیگر این صنعت که قصد دارد شما را مشتری همیشگی سازد. برای آن دسته از ماها که تماشای پورنوگرافی را انتخاب کرده ایم، یک دنیای خیالی از لذت و هیجان به نظر می رسد. با این حال، تجربه کسانی که پورنوگرافی را ایجاد کرده و در ساخت آن شرکت می کنند، سرشار از مواد مخدر، بیماری، تجاوز و سوء استفاده است. ناآگاهی از همه جزئیات تاریک که در پشت صحنه رخ می دهد، آسان است. صنعت پورنوگرافی می خواهد این مساله را تا حد ممکن رمز آلود نگاه دارد. خوشبختانه، ستارگان سابق پورنوگرافی بیش از پیش سخن می گویند. برای مثال:

من مبالغ بسیاری را از دست دادم… بسیاریی از دختران شروع به گریه می کردند زیرا آنها به شدت آسیب می دیدند. من نمی توانستم نفس بکشم. من ضربه می خوردم و خفه می شدم. من واقعا ناراحت بودم و آنها متوقف نمی کردند. آنها به فیلمبرداری ادامه می دادند. [من از آنها خواستم تا دروبین را خاموش کنند] اما آنها ادامه می دادند. – رگان، کارمند سابق صنعت پورن

به منظور اجتناب از اینکه پلیس و عموم از شرایطی که پورنوگرافی تحت آن ایجاد می شود، آگاهی یابند، رایج است که پورنوگراف ها از تهدید و پست های سیاه بعنوان سلاحی برای خاموش کردن شرکت کنندگان استفاده می کنند. بسیاری از ستارگان سابق پورن از رزرو شدن برای اجرای یک صحنه صحبت می کنند که تنها شرایط در لحظه تغییر کرد که اغلب منجر به تجربیات ناراحت کننده و سوء استفاده گرانه می شد. به روش بسیار واقعی، با ستارگان پورن همانند گله ای مناسب رفتار می شود. به آنها توسط “پزشکان” این صنعت در مورد شیوع بیماری های انتقالی از راه جنسی (STD) دروغ گفته می شود و بسیاری از مواد مخدر برای کنار آمدن با زندگی رو به زوال سوء استفاده می کنند. بازیگر دیگری می گوید:

شما به عنوان یک شی و نه بعنوان انسانی با روح انسانی دیده می شوید. افراد توجهی نمی کنند. آنها از مواد مخدر استفاده می کنند زیرا نمی توانند با روشی که با آنها برخورد می شود، کنار بیایند… هفتاد و پنج درصد [ستارگان پورن] از مواد مخدر استفاده می کنند. آنها باید خودشان را کرخت کنند. پزشکان ویژه ای در این صنعت وجود دارند که اگر شما برای یک سرماخوردگی عادی به نزدشان بروید به شما ویکودین، ویاگرا و یا هر چیزی که بخواهید می دهند زیرا تنها چیزی که برایشان اهمیت دارد، پول است. شما یک عدد هستید… شما باید خود را بی حس کنید تا بتوانید عمل کنید. هر چه که بیشتر کار کنید، بیشتر باید خودتان را بی حس و کرخت سازید. – جرسی، کارمند سابق صنعت پورن

کار کردن در پورنوگرافی، شغل رویایی نیست در صورتی که پورنوگراف ها می خواهند مردم چنین باوری داشته باشند. بدلیل آنکه این صنعت توسط دولت بطور قانونی شناخته شده است، با احساس اشتباه امنیت همراه است. علاوه بر خاموش نگهداشتن افراد،  پزشکانی در این صنعت بکار گرفته می شوند تا بازیگران زن و مرد را “بازرسی کنند”. از آنجا که این پزشکان برای حمایت از پورنوگراف ها حقوق داده می شوند، آنها در جهت حمایت از بیماران خود عمل نمی کنند و بیماری های انتقالی از راه جنسی همچنان یک مشکل بزرگ در این صنعت باقی می ماند.

هنگامی که من در این صنعت بودم، ترس از ترشحات بدنی… کاملا نادیده گرفته میشد. هیچ نوع محافظت یا بهداشتی وجود ندارد. به ما اجازه داده نمی شد تا از کاندوم استفاده کنیم. گسترش مداوم مواد حاوی میکروب و بیماری حتی توسط کارمندان شرکت های تولید کننده اصلا در نظر گرفته نمی شود…. [تکیه گاه ها، مبل و وسایل، حوله ها و غیره] کامل ضدعفونی یا استریلیزه نمی شوند. این روش کاملا غیر بهداشتی و نا امن است. – ترنت، کارمند سابق صنعت پورن

بسیار خوب، ما تجاوز، تهدید و اجبار و بیماری های غیر قابل اجتناب را داریم. دیگر چه رخ میدهد؟ تجارت سـکس (بردگی مدرن برای اهداف جنسی)، این همان چیزی است که رخ میدهد. شما ممکن است فکر کنید: “آیا واقعا این اتفاق می افتد؟” متاسفانه بله. تجارت سـکس، صنعتی 32 میلیاردی در سال است. با توجه به یو. ان، بیش از 9.7 میلیون نفر در سراسر جهان در دام بردگی سـکس از جمله دختران و پسران جوان در هر زمانی گرفتار هستند. حدس بزنید که اکثریت این افراد مجبور به انجام چه کاری هستند؟ شما حدس زدید: پورنوگرافی. اگر آنها کاری نکنند که بنظر برسد از کاری که انجام می دهند، لذت می برند، زندگیشان تهدید می شود. این بدان معنی است که میلیون ها نفر از مردم که فکر می کنند “پورنوگرافی بدون ضرر” را تماشا می کنند، اغلب در واقع افرادی را تماشا می کنند که علیرغم میل خود برای شرکت در اعمال جنسی مجبور شده اند.

من بطور لفظی تبدیل به یک زندانی شدم. به من اجازه داده نمیشد تا از جلوی چشمانش دور شوم یا حتی به دستشویی بروم. او مرا از سوراخ در تماشا می کرد. شب ها او بر روی من می خوابید. او به تماس های تلفنی من گوش می کرد در حالیکه با تفنگ خودکار هشت گلوله ای 45. به سمت من نشانه می گرفت. – لیندا، کارمند سابق صنعت پورنوگرافی

تصور این امر نیز سخت است، اما آیا می توانست بدتر از این هم باشد؟ متاسفانه می تواند و بدتر از این هم می شود. گزارش شد که یک بازیگر پس از یک قسمت از فیلم گم شده است. یک ماه بعد او با ضربات متعدد چاقو پیدا شد- شواهد DNA قتل را به عکاس او نسبت می داد. برخی ممکن است فکر کنند اینطور اتفاق ها در همه جا و نه فقط در صنعت پورنوگرافی روی میدهد. این درست است. با این حال، این داستان ها و شواهد از ستارگان سابق پورنوگرافی بیشتر و بیشتر ظاهر می شوند. برخی افراد که از این ورطه گریخته اند، زندگی خود را وقف صحبت علیه این صنعت کرده اند از جمله شلی لوبن، الیزابت رولینگز، و دانیل ویلیامز.

در شرکت مبارزه با مواد مخدر جدید، ما چندین ایمیل را مستقیما از ستارگان سابق پورنوگرافی دریافت کرده ایم که داستان های خود را برای ما می گویند. تقریبا همه آنها از ترس آسیب از جانب کارفرمایان سابقشان می خواهند که ما هویتشان را مخفی نگه داریم. در اینجا مثالی از آن ایمیل ها آمده است.

من از تجربه صحبت می کنم تا بگویم قربانیان و نجات یافتگانی وجود دارند که علیرغم میل خود معتاد شده و به این زشتی ها مجبور شده اند. من درک می کنم که این عبارت در صورت اکثریت افراد با این ظرز فکر کلیشه ای وجود دارد که پورنوگرافی داوطلبانه است و “او این کار را دوست دارد”، “او این کار را درخواست کرد”، “او این کار را انتخاب کرد”. اگرچه این امر ممکن است برای برخی درست باشد، بسیاری افراد مجبور به توافق با آنچه شده اند که پورنوگرافی می گوید تا فقط زنده بمانند. ما فراتر از توصیف تحقیر شده ایم و این پستی را برای 24 ساعت در هر روز هفته تحمل کرده ایم. اذهان ما بیحس شده و در بسیار ی موارد با مواد مخدر به بهت و یاد زدودگی همراه با اشک و آه آلوده شده است تا بدن و روح ما فیلمبرداری شود و برای همیشه برای راضی کردن لحظه ای تخیل بیمار برخی افراد ثبت و ضبط شود.

من قبل از هر فیلمبرداری با مواد مخدر آلوده می شدم. گاهی اوقات این نشئگی همراه با یادزدودگی و گاهی با مواد بیحس کننده، گاهی با تسکین دهنده درد و گاهی با ترکیب گیج کننده ای از تمام مواد فوق همراه بود.

ما می خوابیم تا حقیقت را آنچنان که قربانیان سوء استفاده خانوادگی دراز کشیده و آن را پنهان می کنند، آشکار کنیم. ما کلمه ای برای گفتن نداریم زیرا درد ما بسیار واضح است و تقریبا توصیف آنچه که بر ما می گذرد، بدلیل ذهنیت اکثریت غیر ممکن است. ما با انکار و نادیده گرفته شدن و عذر و بهانه روبروییم [از جمله]: “نمی تواند این اتفاق رخ داده باشد زیرا به نظر می رسد که دختران و زنان از آنچه که برایشان اتفاق می افتد، لذت می برند.”

برخی از ما به اعتیاد به مواد مخدر، برخی به دیوانگی، برخی به انزوای فلج کننده و برخی به مرگ تسلیم شده ایم.

وای. آیا این ماجرا حال شما را بهم نمی زند؟ پورنوگرافی نه تنها بر کاربر اثرات مضری دارد، بلکه بر خود صنعت و کسانی که در این صنعت شرکت می کنند، هم بر بدن و هم بر کل زندگیشان، نیز ضرر چشمگیری می زند.

آخر ماجرا: تلاش های این صنعت برای به تصویر کشیدن فضایی شکوهمند، پر شهرت و همراه با شانس و ثروت به این افراد اجازه داده است تا با رفتار غیر قانونی، غیر اخلاقی و فاسد دور شوند. با تمام دلایل شخصی که شما برای شورش علیه این صنعت دارید، واقعیت قربانی شدن روزانه برخی افراد را به یاد داشته باشید. ما دیگر نباید طرفدار این موضوع باشیم.

چرخه اعتیاد

بسیار خوب مبارزان! می دانیم بخش آخر سنگین بوده است اما دانستن آنچه شما اکنون می دانید، بخشی حیاتی از درک دشمن خود است. حال زمان آن است که بطور تخصصی تر به این مطلب بپردازیم که چگونه قرار است این اعتیاد را شکست دهیم.

دلیل واقعی اینکه شما اینجا هستید آن است که شما می خواهید از این اعتیاد خلاص شوید. شما برای مدت طولانی در این دام گرفتار بوده اید و مانند لباس کثیف چرخیده اید و به اندازه کافی پورنوگرافی دیده اید. ما می خواهیم به شما کمک کنیم تا رهایی یابید و برای انجام این کار، لازم است تا ابتدا در مورد اینکه پورنوگرافی واقعا چیست که شما بدان چسبیده اید، صحبت کنیم. آیا تا بحال در مورد چرخه اعتیاد شنیده اید؟

چرخه اعتیاد چیزی است که شما احتمالا با آن آشنایید خواه آن را درک کرده باشید یا نه. این بدان دلیل است که بسیاری از ما برای مدت طولانی با آن دست و پنجه نرم کرده ایم. این چرخه الگویی را که بسیاری از ما گرفتارش هستیم، توصیف می کند- الگویی که ما معمولا کاملا از آن آگاه نیستیم. در واقع یک دلیل آنکه این چرخه چنین گیرایی برای ما دارد آن است که معمولا توسط رادارهای ما شناخته نمی شود.

بنابراین، ما می خواهیم این روش را در حال حاضر تغییر دهیم. با صحبت آزادانه درباره  چرخه، ما قرار است قدرت این چرخه را بر روی همه ما کاهش دهیم. اجازه دهید تصویری برای اشاره به شما بدهیم همچنان که در مورد آن صحبت می کنیم (صفحه بعد را ببینید.)

 

خوب بیائید وارد این موضوع شویم!

اگر به گوشه بالای سمت چپ چرخه اعتیاد نگاهی بیاندازید، “شروع” را خواهید دید. اینجا همان جایی است که همه ما آغاز می کنیم. متوجه می شوید که بالای آن چندین مشکل زندگی وجود دارد که احتمالا با آن آشنا هستید. این مشکلات، عادی و اجتناب ناپذیر هستند و هر کسی تا حدی این مشکلات را در زندگی دارد. استرس، اضطراب، فشار، خستگی، و تنهایی برای همه ما اتفاق می افتد و طبیعی است که بخواهیم از این مشکلات رهایی یابیم.

آنچه فرد را به سمت اعتیاد می کشاند زمانی است که ما شروع به پاسخ به این مشکلات زندگی به یک روش خاص می کنیم: تلاش برای فرار از آنها. منظور ما از انجام این کار چیست؟ البته جستجوی تسکین می تواند چیز خوبی باشد. ما در مورد تمام کارهای مثبتی که می توانید برای تسکین درد در هنگام آسیب دیدن انجام دهید، صحبت نمی کنیم. ما در مورد نیاز گسترده به خلاص شدن از هر مشکلی که با آن مواجه می شویم به هر قیمتی صحبت می کنیم. برای بسیاری از افرادی که با اعتیاد روبرو هستند،  تلاش برای پیدا کردن راه فرار فوری از این مشکلات زندگی، دلیل بزرگی برای خوردن مشروبات، سیگار کشیدن و استفاده از مواد مخدر یا استفاده از پورنوگرافی است.

تحقیقات علمی تائید کرده است که تلاش برای فرار از مشکلات، در مرکز بسیاری از اعتیادها قرار دارد. با این همه، تفکر در مورد اینکه ما نباید آنچه را که حس می کنیم، احساس کنیم، تفکر در این مورد را آسان می سازد که ما باید چیزی برای بی حس کردن خود در این اوضاع پیدا کنیم. در این نقطه است که فکر کردن در مورد وب سایت ها یا ویدئوهایی که تسکین فوری اما موقت ایجاد می کنند، آسان است. ما این مورد را “تفریح با ایده استفاده” می خوانیم.

در بسیاری از موارد، این امر بدون درک آن رخ می دهد- بدون حتی آگاه بودن از این که چرخه شروع به کار کرده است و ما را نیز به سمت خود کشانده است. در این نقطه، ما فرمان را رها کرده و به راننده خودکار اجازه می دهیم تا اتوبوس را براند.  این کاری است که گاهی همه ما انجام می دهیم، زمانی که منحرف شده و به آنچه واقعا بدان فکر می کنیم، احساس می کنیم و تجربه می کنیم، توجهی نمی نماییم. آیا تا بحال این اتفاق برای شما افتاده است؟ آیا تا بحال خود را در حالتی یافته اید که همراه با جریانی به پیش می روید بدون اینکه واقعا به عواقب آن فکر کرده باشید؟ قبل از آنکه بدانید، مجددا از آن استفاده کرده اید. زمانی که ما در حالت راننده خودکار هستیم، ما غالبا- همانند روبات- به موقعیت های آسیب پذیر گرفتار می شویم.

زمانی که این امر رخ میدهد، اعتیاد ما اعمال ما را به پیش می برد و باعث می شود تا ما همراه با اعتیاد تا آنجا که می خواهد به پیش برویم. برای کاربران مواد مخدر این بدان معنی است که در زیر پل حومه شهر جایی که معامله گران مواد مخدر پرسه می زنند، قدم می زنند و یا با دوست کاربر خود از گذشته شان بیرون می روند.

با پورنوگرافی این چرخه، می تواند شامل شروع مجدد کامپیوترتان باشد زمانی که کسی در آن اطراف نیست و قفل کردن درتان باشد. این چرخه، همچنین می تواند پرسه زدن در فروشگاه های اجاره فیلم و بالا و پایین کردن راهروی مجلات در کتاب فروشی ها باشد. این کار شما را در محیطی قرار می دهد که شما بطور عادی در معرض پورنوگرافی قرار می دهد. ما این مرحله را “حرکت به سمت استفاده” یا “شروع مراسم” می خوانیم.

آیا می توانید که خود را اصلا در این چرخه ببینید؟ با تشخیص آنچه رخ می دهد، شما در جایگاه خوبی برای نحوه خروج از این چرخه خواهید بود.

بیائید همچنان به پیش برویم. شما در این زمان از این چرخه خارج نشده اید. شما در مرحله راننده خودکار و حرکت به سمت استفاده هستید. در این نقطه، پیش بینی انجام می شود، تمرکز شما محدود می شود، و مقاومت در برابر تمایل غیر ممکن به نظر می رسد. بنابراین ما وارد چرخه می شویم. ما “استفاده کرده” و احساس بی حسی موقت را دریافت می کنیم. همانند یک سیگار دیگر، یک مشروب دیگر، و یا پر خوری دیگر، عیاشی پـورن نیز هجوم مواد شیمیایی را در چند ثانیه آغاز می کند.

پوچی، اضطراب و خستگی ما، مجددا به نوعی پنهان شده و تسکین می یابد. و برای آن لحظه، ما از آنچه که احساس می کردیم ما را ناراحت می کند، منحرف می شویم. مشکل اینجاست که به زودی، ما حتی بدتر از آنچه را که قبلا حس کردیم، احساس می کنیم.

در دراز مدت این مشکلات نه تنها برطرف نمی شوند بلکه بدتر هم می شوند زیرا ما با آنها درباره اینکه مشکل واقعی چیست، مقابله نکرده ایم. اما معمولا ما به این امر توجهی نمی کنیم.  در واقع، ما می توانیم در مورد عدم احساس مشکلاتی که بدانها توجه نمی کنیم و بعدها این مشکلات بدتر می شوند، خشمگین باشیم. ما این امر را “تجربه اثرات مضر” می خوانیم.

این بخش کنایی چرخه است. همانطور که پورنوگرافی راه حل اولیه برای مقابله با مشکلات زندگی می شود، در واقع می تواند بیش از آنکه مایه تسکین باشد، باعث استرس شود. همانطور که “مشکلات زندگی افزایش می یابد”، می توانیم شروع به استفاده بیش از پیش از پورنوگرافی کنیم تا از مقدار فزاینده درد و ناراحتی ناشی از چرخه رهایی یابیم.

و مرتبه بعد که زندگی کمی اضطراب آور، سخت و خسته کننده می شود، ما مجددا فکر می کنیم که “چرا من باید این احساس را داشته باشم وقتی که می توانم تسکین یابم؟” چرخه همیشگی می شود و ما به سمت پایین چرخه که اثرات مضر را تشکیل می دهند، به پیش می رویم. بزودی ما در دام چیزی که واقعا نمی خواستیم، گرفتار می شویم – نوعی سرطان عاطفی که خارج از کنترل چند برابر شده و آزادی و توانایی ما را برای یک زندگی سالم سلب می کند.

بیائید در این مورد با مثالی که ممکن است تجربه کنید، صحبت کنیم. بیائید بگوییم که والدین شما خانه را برای چند ساعت ترک می کنند و شما در منزل تنها هستید. برای لحظات اول، شما شروع به کار بر روی تکالیفتان می کنید. پس از مدتی، با تکالیف سخت روبرو می شوید و احساس ناراحتی و کمی اضطراب می کنید. در این نقطه شما یک انتخاب دارید، اگرچه ممکن است آن را درک نکنید: “آیا اشکالی ندارد اگر کمی احساس اضطراب کنم یا باید آن را از خودم دور سازم؟” واکنش شما تقریبا خودکار است. “من نمی خواهم چنین احساسی داشته باشم. باید برای اینکه کمی آرامش بیابم، اندکی استراحت کنم”. بجای کنار آمدن با اندکی اضطراب و ادامه انجام تکالیف، شما اولین گام خود را به سوی چرخه برداشته اید.

پس کامپیوتر را روشن می کنید تا کمی در آن بچرخید. با درک اینکه کس دیگری در خانه نیست، شما می فهمید که می توانید سایت هایی را که بطور معمول وقتی کسی در آن اطراف است نمی توانید در آنها بگردید، تماشا کنید. در ابتدا شما مقاومت می کنید، اما این ایده مجددا باز می گردد و به زودی شروع به توجیه منطقی آن می کنید: “من واقعا به صحنه های بد تماشا نخواهم کرد”. پس دوباره بررسی می کنید تا مطمئن شوید که تنها هستید. قبل از آنکه بدانید، مجددا از آن استفاده کرده اید. پس از آن، احساس پوچی،  ناامیدی . یا حتی شرمندگی می کنید. شما با خود فکر می کنید: “چطور توانستم بگذارم چنین اتفاقی بیافتد؟” خوب پاسخ شما این است: “دوست من، شما مجددا وارد چرخه اعتیاد شده اید!” آیا متوجه دیگر مراحل چرخه که بحث کردیم، شدید؟ پس از انجام مرحله اول، مراحل بعد به پیش رفت بوم بوم بوم: تفریح ایده استفاده، حرکت به سمت استفاده، استفاده و سپس تجربه اثرات مضر و ناراحتی از بدتر شدن اوضاع. ما واقعا از این مراحل آگاه نیستیم. اما اگر آگاه بودیم، می تواند به ما کمک کند تا درباره آنها کاری کنیم.

حال که از چرخه اعتیاد آگاه هستید، شما احتمالا از امری به خوبی خبر دارید، مطلبی که قبلا درباره آن صحبت کردیم: شما اعتیادتان نیستید. حال شما دیدگاهی از یک مشکل بزرگتر دارید و آن درباره شما نیست. شما می توانید در نهایت خود را از رفتارتان جدا کنید و به اعتیادتان به شیوه ای جدید بنگرید. حال شما یک دیدگاه دقیق از مشکل دارید و همانطور که به اطراف می نگرید، متوجه نقاطی در سراسر چرخه اعتیاد خواهید شد که شما می توانید از آن بیرون بیائید. این نقاط، “نقاط انتخاب” نامیده می شوند و اینجاست که ما در بخش بعد بدان خواهیم پرداخت…

منبع

تاریخ ارسال: یکشنبه 19 دی 1395 ساعت 23:41 | نویسنده: آرمین | چاپ مطلب
نظرات (0)
لبخند چشمک خجالت ناراحت 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
پست الکترونیک :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد